Історія нашої школи!

         Село Раделичі розташоване на правому березі річки Дністер в Придністровській Рівнині (Стрийсько–Жидачівській котловині) між правими  притоками річки Дністер, а саме між річками Нежухів і Летнянка.         

                          

                                                                                                                           Діюча церква с. Раделичі

У 1880 році було 125 будинків ….. У селі церква і школа філійна.

Джерело : Словник Географічний королівства польського й інших країв слов'янських. Том ІХ ст. 379 вид. «Варшава» 1888 рік.

         Даний  запис про заснування школи у селі Раделичі  найстаріший і вважається роком заснування школи. Опису школи та її роботи у  даний час не знайдено. Відомо, що будинок знаходився на місці  будинку Савки Катерини  (друга хата від Народного дому в напрямі с. Гірське). Вчителював у школі  п.Чабан.

      Як свідчить акт підписаний у 1983 році про заснування сільської школи громада утримувала за свій рахунок школу з одним вчителем і всім необхідним обладнанням.

        На територію теперішнього народного дому школа була перенесена у 1897 році . Вчителем  історії Турянським І.Й. зроблено зарисовку школи із слів старожителів села. У школі працював один вчитель.

         У 1904 – 1905 рр. у школі працювали два вчителі Зублікевич Станіслава та п. Михайло з Меденич.

      У 1910  - 1913 рр. у школі працювали вчителі Ю. Легедза та Ю. Кульчицька. У 1914 році до школи не ходили взагалі. Після Австрійської війни навчання у школі відновилося:  у школі функціонувало 4 класи, працював один вчитель.

         У 1932 році вже було 5 класів (п’ятий клас вчився у магазині). Завідувачами  були  О.Дембіцька та Беньківна, а вчителями Івасіви.

     У липні  1939 року польською владою  призначено завідувачем школи Капко Василя Ілліча і вчителями  Ощипко (Капко) Осипу Федорівну та Пшасковську. У 1940 році школу реорганізовано у семирічну. На роботу прибули вчителі Кадигріб П.С., а потім Данильченко Г.П. Під час війни у школі продовжують  працювати  Капко О.Ф., Дудич Г., Підлужна Г. У серпні 1944 року Капко В.І. призивається  до армії на ІІІ Український фронт і демобілізовується у грудні 1946  року, працює вчителем 1-4 класів.

Із спогадів Капко В.І.:

         З 1941 по 1944 роки в школі я працював директором. У 1944 році прибули на роботу  Дудник Марія Явтухівна, Тхір Катерина Федорівна, Амеліна. В 1946 році я повернувся з армії і почав працювати вчителем початкових класів та заступником директора школи. Пізніше прибули на роботу Угера Василь Іванович, Яценко Ярослав Семенович, Товстоган М., Іщенко  (Гаврилів) К.А. та директор Якименко  Іван  Мусієвич.  З біографії – я народився 9 серпня 1912 року в селі Озерне (Лука) Самбірського району. Семирічну школу закінчив в Кульчицях. 

       У 1927/28 рр. вступив до Самбірської  Учительської семінарії, яку закінчив в 1932 році. Від 1934 р. працював учителем у Кружиках, Скелівці, Бориславі, Білині Великій, Колодрубах. Дрогобицький учительський інститут закінчив у 1949 році та працював у школі до 1957 року, після чого виїхав з району та працював вчителем математики  та фізики у Сколівській середній школі до 1974 року, вийшов на пенсію, працюючи інспектором райво до 1980 року.

        В 1935  році було розпочато будівництво приміщення нової школи  на 5 класних кімнат з громадського лісу , який знаходився на північ від села (теперішні пасовища). Усе дерево  пиляли вручну. Керівником  будови був Маланчук, який на той час мав диплом будівельника. Столярні роботи  виконував майстер з Роздолу . Будівництво завершено у 1936 році і  відразу розпочато навчання. У приміщенні школи знаходилася  квартира для вчителів.

     1944 року на  роботу прийшла Дудник Марія Явтухіївна, Тхір Катерина Федорівна, Угера Василь Іванович, Яценко Ярослав Семенович. Директором  з 1944 року до 1950 року була Дудник М.Я.  Директором з 1950 до 1957 року був Якименко Іван Муйсієвич.

 

  

         Зі  спогадів Дудник М.Я.; записаних Данилівим Р.І. -  1944 року, не за скеруванням, а як учасник руху допомоги західним областям в освіті, подалась на Західну Україну. Збирали в Харкові в школі-інтернат, проводжав нас, добровольців, зав облвно. 12.09.44р. приїхали у м. Львів . Їхали у товарних вагонах , частину прибулих привезли у м. Миколаїв (теперішня гімназія), спали на підлозі, другого дня відвезли до Меденич, звідки разом з Рудиченко підводою приїхали у с. Раделичі. 1945 року  відкрили семирічну  школу та у 1950 р. був – перший випуск семирічної школи.  Кончаківський Т.О., Шмаль Н., Кончаківський І., Данилів Й. – 1 випуск (Андрусик П.О.) -  записав – Данилів Р.І.

        Учнем школи був Данилів Юрій, який внаслідок нещасного випадку втратив зір, його батько Данилів спровадив до м. Львів, де під керівництвом відомого бандуриста Юрія Сингалевича опанував гру на бандурі. Згодом став організатором і керівником відомої капели бандуристів   «Карпати». Частими гостями в учнів є послідовники  Юрія. Вони влаштовують концерти для жителів села та учнів НВК.

         Протягом ------ років навчався Михайло Логазяк.

        З 1957 по 1982 рр. директором школи працював Сороченко Яків Микитович. Проживає у с. Рудники. Протягом цих років у школі працювали Савка І.А., Гаврилів (Яцишин М.І.), Гаврилів (Іщенко К.А.), Ривко І.І., Костко (Мартин) М.С., Костко П.М.

         Із спогадів  Сороченко Я.М.: – 1929 р.н., з 9 грудня 1957 року  директора Якименка І.М. перевели на роботу у Ролівську семирічну школу, а мене призначили директором школи, яка з 1958 року стала восьмирічною. Директором працював до серпня 1982 року. Заступником директора працювала Медвідь (Гриник) І.Д.  У 1961 року за сприяння голови районної ради з допомогою жителів села, було добудовано приміщення на 4 класи та  2 підсобки . 

        Протягом цих років у школі працювали такі вчителі  - Турянський І.Й, Лозінська Л.,Хомишин Г., Шутик  П., Турянська (Гнида) Т.Г., Стибель (Бойко) Я.В., Масько О.П., Данилів О.В., Штик Л.,М., Ривко І.І,   Іовлева Н.Д., Паньків Ф.А., Клейман В.І., Андрусик П.О., Гринців Г.М., Костенко В.Є., Герилів Ф.М., Турчин  Г.М., Ривко К.К., Юзвин Ю.І., Ковтало М.М., Заріцький Ю.Б., Проць О.П., Костів В.П., Багдай В.В., Разік І.Б., Колодка М.В., Кузьмяк М.В., Андрусик (Ривко) Г.І., Дудич (Дума) М.П., Савка М.І., Комарницька Є.А., Суховерський Б.І., Суховерська (Більська) О.Т., Гонтарик Г.В., Ковталів І.А., Капелющак (Проців) С.С.

 

   

      Протягом років відсутності фінансування школи під керівництвом вчителя Ривко Івана Ілліча проводилось виготовлення дитячих ліжечок, які реалізовувались людям, а за виручені кошти проводився ремонт приміщень.

         На уроках трудового навчання учні школи навчаються плетінню кошиків з лози, чим відроджують традиції села .

1982 року призначено директором школи Крашевського Я.В., який працює по даний час. Протягом цього часу у школі працювали  працівники:  Похонська М.М., Стадник К.Ф., Данилів (Бардак) Г.І., Антонів Г.С., Морох (Охрим) З.Н., Вірт Ф.І., Гірник Л.С., Михайликів (Оганесян) Л.С. (працює заступником директора), Матвіїв Г.І., Пурій (Андрійчик) С.М., Мацьків М.Й., Горуцька (Багдай) Г.Й., Костко П.М., Костко М.С., Багдай В.Р., Земляний М.М., Федак І.М., Гаврилів Б.А., Луців І.Ю., Дудич І.Ю.,  Заставська І.В., Гринців (Гущак) М.Ф., Ривко І.І., Савка Н.І., Гаврилів О.О., Андрусик Я.І., Андрусик Б.І., Пікулик О.М., Пікулик Д.В., Дудич М.М., Козак Р.Р. , Коробчук І.П., Паньків (Ривко) Н.І., Гриців (Андрійчик) Г.М., Данилів Р.І. (заступником директора), Яцишин М.С., Бендина І.І., Давидяк Л.Б., Кардаш Т.А., Андрійчик В.В., Добушовська О.М., Грушовська М.В., Козак (Пікулик) У.М., Клим Г.В., Гриньців Д.В., Ярема (Андрусик)О.М.(працює заступником директора), Хар І.Б. , Ненчук А.В., Лучечко  К.М., Гаврилів С.Б., Кахнич О.В., Кахнич Я.О., Вірт І.С., Вірт К.М., Данилів Р.В., Данилів Н.І., Паньків (Стадник) М.Б., Крашевська Н.І. (медсестра).

        1984 року при допомозі жителів села, господарським способом,  було побудовано шкільну майстерню на дві кімнати. Гроші на матеріали виділив відділ освіти, а  батьки  побудували та ввели в дію майстерню, яку було обладнано новими станками та устаткуванням. 

      1988 року розпочато виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва типової  школи на 246 учнівських місць. Будівництво розпочато у 1989 році, а 15 грудня 1991 року відбулось урочисте відкриття новозбудованої школи.

 

Під час відкриття нової школи

         1999 року  неповна середня  школа  реорганізована у Раделицьку середню школу, та  у 2001 році відбувся перший випуск учнів середньої школи.

 

       2012 року Раделицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів  реорганізована у Раделицький навчально-виховний комплекс     (ЗНЗ-ДНЗ). У приміщенні  основного корпусу відкрито одну садкову групу для дітей 3 – 6 років, що дало змогу охопити навчання, підготовкою дітей дошкільного віку до школи.  

     У 2013 році Раделицький НВК  на конкурсі мікропроектів обласної ради та Львівської  ОДА переміг і протягом року їх було зреалізовано. В результаті було утеплено північне крило фасаду НВК пінопластом, що дало можливість підняти температуру у початкових класах та садочку до 15-18 градусів  та відкрито другу садкову групу для дітей 4 – річного віку. Значну допомогу в реалізації проектів надали батьки та жителі села – Канц Сергій, Пікулик Микола, Данилів Василь, Пп. "Данута", Шейгец М.В.,  відділ освіти Миколаївської РДА (Лехович О.І., Ониськів М.М.), районна рада (Жила О.В. , Івах М.І. , Москалюк З.М.). Особливо перейнявся проблемою реалізації мікропроектів сільський голова села Раделичі Бендина Микола Іванович. Реальну допомогу у обладнанні спальні для другої садкової  групи надав депутат обласної ради Батенко Тарас Іванович.